OBS! Nettleseren din er utdatert. Vi anbefaler at du laster ned en annen, moderne nettleser som Google Chrome, Firefox eller Microsoft Edge.

IMPORTANT! Your browser is out of date. We recommend that you download a more modern browser like Google Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Du er her:

Lihkku sámi álbmotbeivviin!

Samenes nasjonaldag markert på skolen!

Elever står i kø ute i snøen med det samiske flagget vaiende på flaggstangen i bakgrunnen. - Klikk for stort bilde Bodil Synnøve Wang

Torsdag 6. februar markerte vi samenes nasjonaldag på skolen. Dagen er en viktig feiring av samisk kultur, historie og identitet, og markerer det første samiske landsmøtet som ble holdt i Trondheim i 1917. Samenes nasjonaldag feires på tvers av landegrenser og er en dag for fellesskap, stolthet og synliggjøring av samiske tradisjoner og rettigheter.

I forbindelse med markeringen ble det satt opp lavvo utenfor skolen, som ga en synlig og stemningsfull ramme rundt dagen. Elevene fikk servert kake og kakao, noe som bidro til både hygge og fellesskapsfølelse i vinterkulda.

Elevene fikk også lære mer om bakgrunnen for samenes nasjonaldag gjennom film og formidling, og fikk et innblikk i hvorfor denne dagen har stor betydning – både historisk og i dagens samfunn. Musikkelevene sto for flotte musikalske innslag og fremførte Maze av ISÁK samt Daniels joik av Jon Henrik Fjällgren. Fremføringene bidro til å løfte fram samisk musikk og joik som viktige uttrykk for kultur og identitet.

Markeringen ga rom for refleksjon rundt mangfold, respekt og kulturell forståelse, og understreket skolens ansvar for å formidle kunnskap om Norges urfolk. Vi takker alle elever og ansatte som bidro til å gjøre markeringen av samenes nasjonaldag både lærerik, varm og minnerik.

Maja Rognmo
Fagansvarlig i norsk